Web Tasarım plastikkuskonmaz Kuşkonmaz Bariyer Tekirdağ çilingir Kuş Kovucu Tekirdağ yat turu Tekirdağ web tasarım Plastik Kuşkonmaz

29 Temmuz 2021, Perşembe

Civa ile oynayan çocukların tedavisi Ankara'da devam ediyor

Civa ile oynayan çocukların tedavisi Ankara'da devam ediyor

Karaman'da civa ile temas eden 8 çocuğun Ankara’da tedavileri devam ederken, uzman ekiplerin de incelemeleri devam ediyor.
Adana’dan gelen Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) müdahale ekibi civanın bulunduğu okul ve çocukların evlerinde incelemeler yaptı. Karaman'da 23 Nisan günü İbrahim Bey İlkokulundaki 23 Nisan programları sırasında bazı öğrenciler okulun depo olarak kullanılan kısmından civaları alarak oynamaya başladı. Okul içerisinde ve bahçesinde civalar ile oynayan çocuklar daha sonra civaları okulun karşısında bulunan çöp konteynerine atarken bir çocuk ise civayı yanına alarak evine götürdü. Öğrenci velileri civayı fark edip çocuklarını hemen hastaneye götürdü. Burada civaya temas eden çocuklar tespit edilip karantinaya alındı. Çocuklar burada yapılan müdahalenin ardından özel bir araç ile Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesine sevk edildi. Burada yapılan tetkiklerde çocukların kan değerlerinin yüksek olduğu tespit edildi. Olayın ardından Adana'da bulunan AFAD’a bağlı Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) müdahale ekibi Karaman'a geldi. Özel kıyafetler giyen ekip Kimyasal, Biyolojik detektörler ile okulda ve çocukların evlerinde çalışma yaptı. Ekipler civaların bulunduğu eve girişi yasaklarken, civaya temas eden eşyaları da imha edilmesi için özel paketlere koydu. Çalışmalarını tamamlayan ekip daha sonra ayrıldı. 

“Anneler çocukların ellerinde oynadıkları şeyin oyun hamuru olduğunu zannetmiş” 
Kız çocuğu Ankara’da tedavi gören ve evinde inceleme yapılan Mustafa Duman, “Önceki gün 23 Nisan etkinliklerinde okulun kullanılmayan bölümünde bulunan masa ve sıralar velilerin oturması için kapısı açılmış. Çocuklar da girip orada civayı bulup almışlar ve daha sonra evlere getirip oynamışlar. Eşlerimiz çocukların ellerinde oynadıkları şeyin oyun hamuru olduğunu düşünüp görmezden gelmişler. Ama velinin birisi çocukların ellerindeki kutuyu görüp üzerinde zehirli madde yazısını okuyunca hastaneye gitmişler. Daha sonra da durumu bize haber verdiler, biz de gittik. Şuanda çocuklarımız Ankara’da Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesindeler. Yapılan tahliller sonucu çocukların kan değerleri yüksek çıktı. Bunun üzerine doktorlar tarafından çocukların hastanede 10 gün kadar tedavi görecekleri söylendi. Adana’dan gelen AFAD ekibi benim evimde inceleme yaptı ve halılar ile kanepeler toplandı. Taban tahtalarının aralarında hala civa olduğu ve kumlama yapılacağı söylendi” dedi. 

Karaman Valiliği yazılı açıklama yaptı 
Karaman’da dün 8 çocuğun cıva ile temas etmesi olayıyla ilgili olarak Valilik yazılı bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili olarak Karaman Valiliğinden yapılan açıklama şöyle: 
“23 Nisan 2018 tarihinde ilimiz merkez İbrahim Bey İlkokulunda kullanılmayan eski binadan malzeme alınması sırasında 3 öğrencinin de haricen girerek, içlerinde cıva maddesi bulunduğu sonradan anlaşılan 3 adet kutuyu aldıkları ve kutulardan birini açarak bir süre okul bahçesinde oynadıktan sonra kutuları alarak okuldan ayrıldıkları anlaşılmıştır. Öğrencilerden ikisi yanlarında bulunan 2 kutuyu eve giderken çöp konteynerine attıklarını ifade etmiş ve daha sonra bu iki kutu AFAD ekiplerince bulunmuştur. Öğrencilerimizden biri ise yanında bulunan kutuyu evine, daha sonra da annesi ile birlikte misafirliğe gittiği komşusuna götürmüştür. Ailenin bu maddenin zararlı olabileceğinden şüphelenmesi üzerine bu maddeyle temas eden çocuklar hastaneye götürülmüştür. Çocukların gerekli tahlilleri yapılmıştır. Konu okul idaresi tarafından öğrenilir öğrenilmez, maddeyle temas ihtimali bulunan diğer öğrenciler de Karaman Devlet Hastanesine intikal ettirilmiştir. Hastanedeki yetkililerin bu konuda sadece Ankara’da ileri tetkik yapılabildiğini belirtmeleri üzerine 8 öğrenci rehber öğretmen ve aileleri refakatinde Ankara Mesleki ve Çevresel Hastalıklar Hastanesine götürülmüştür. Öğrenciler müşahede altında tutulmaktadır. Tahlil sonuçlarına göre işlem yapılacaktır. İlimiz Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, AFAD, Belediye Başkanlığı tarafından gerekli tedbirler alınmış olup, okulda eğitim ve öğretime devam edilmektedir." 

HABERE AİT RESİMLER

Editör: Hasan Hüseyin Dağlı

Son Dakika Haberleri

Anket

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık